Powrót

Najwyższe miejsce w Warszawie? Zdziwisz się!

27
07/16

Pytanie o najwyższe miejsce w Warszawie wydaje się proste. Pierwsze co przychodzi ci do głowy to zapewne Pałac Kultury i Nauki, który mierzy 237 metrów. Sprawdź, jak bardzo się mylisz.

Na wstępie pragniemy uspokoić wszystkich, którzy oglądali Warszawę z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Zlokalizowany na wysokości 114 metrów taras, nadal jest najwyższym tego typu miejscem w stolicy. Aby dotrzeć do najwyżej położonej budowli w mieście, należy udać się na warszawska Pragę. A dokładnie na osiedle Kawęczyn-Wygoda.

                                  Komin Elektrociepłowni Kawęczyn w tle

Najwyższą budowlą w Warszawie i jednocześnie na całym Mazowszu jest komin ciepłowni na Kawęczynie. Sięga on 300 metrów i przewyższa szczyt Pałacu Kultury i Nauki aż o 70 metrów! Niestety zapierające dech w piersiach widoki ze szczytu komina nie są dostępne dla wszystkich. Prowadzi na niego wąska drabinka, z której mogą skorzystać wyłącznie wykwalifikowani pracownicy obsługi ciepłowni. Z pewnością nie jest to miejsce dla ludzi o słabych nerwach. Komin pod wpływem wiatru ulega stałym przechyłom. Niesamowity widok na Warszawę z pewnością niweluje tę niedogodność.

Na koniec kilka słów historii... Wchodzący w skład Elektrociepłowni Warszawskich zakład uruchomiono w 1983 roku. Znajduje się on na trzecim miejscu pod względem dostarczanego Warszawie ciepła. Wykorzystuje najnowsze w Polsce technologie w zakresie ograniczenia emisji spalin.