Powrót

Dlaczego podczas startu i lądowania nocą, w kabinie samolotu gasną światła?

30
05/16

Często latacie samolotem? Z pewnością zastanawiacie się czasem dlaczego podczas startu i lądowania nocą, w kabinie samolotu gasną światła.

W internecie można znaleźć wiele teorii na ten temat. Jedni twierdzą, że chodzi o to, by podczas startu i lądowania zniechęcić pasażerów do poruszania się po kabinie. Inni z kolei dowodzą, że zarówno start jak i lądowanie wymaga dużej mocy silników i oświetlenie wyłącza się, by ich nie obciążać. Oczywiście obie teorie są błędne.

                                               AIRBUS A350 Serii 900

Procedura wygaszenia świateł podyktowana jest względami bezpieczeństwa. W takich warunkach oczom łatwiej przystosować się do światła docierającego z zewnątrz samolotu. Jeśli samolot znajdzie się w niebezpieczeństwie i zajdzie potrzeba przeprowadzenia natychmiastowej ewakuacji, oczy załogi i pasażerów będą przyzwyczajone do ciemności.

                        Instruktaż zasad bezpieczeństwa na pokładzie samolotu 

Zwiększy to prawdopodobieństwo bezpiecznego wydostania się pasażerów z kabiny samolotu. Nie zapominajmy jednak, że samolot to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Prawdopodobieństwo śmierci w wypadku lotniczym wynosi 1:29 milionów.